HPRT HM-A300E portable printer
229,90 € incl. VAT
HPRT HM-A300E, Portable Printer, 3-inch, 25-80mm roll width, 2000Mah battery, Dual Bluetooth version 5.2, Support iOS/Android, 1.5m drop-proof and waterproof design
HPRT HM-A300E Portable Printer
Experience an advanced and efficient geometric design with a generously sized LCD screen. Equipped with Kyocera thermal print head, it ensures 40% higher durability and clear printing results. It features a generous paper storage, with roll support between 25-80mm width, free adjustment. With USB charging support and a generous 2000mAh battery, it offers maximum mobility. The 1.5m drop-proof design and water resistance add durability and versatility. With dual Bluetooth 5.2 version, it offers stable connectivity and support for both iOS and Android platforms. It is a perfect choice for a portable and powerful printer.
HPRT HM-A300E Mobile Receipt Printer
- Capable geometric design with large LCD screen
- Kyocera thermal print head, 40% less wear, clear printing
- Large paper storage, supports 25-80mm roll width, free adjustment
- Support USB charging, 2000mAh large battery
- Anti-tripping design and waterproof within 1.5m
- Dual Bluetooth version 5.2
- Supports both iOS/Android
| Feature | Details |
|---|---|
| Printing Method | Direct Thermal |
| Resolution | 203 dpi |
| Printing Speed | Max. 75mm/s |
| Printing width | Max. 72mm |
| Printing protocol | ESC/POS; CPCL |
| Media Type | Thermal Paper, Receipt, Black Mark Paper |
| Width | 25mm~80mm, adjustable |
| Outer Diameter of Paper Roll | Max. 50mm |
| Thickness | 53µm~150µm |
| Paper output direction | Up |
| Communication interface | USB type-C, Bluetooth dual mode 5.2 |
| Sensors | Paper end sensor, gap sensor, cover open sensor, TPH temperature sensor, battery temperature sensor, mark sensor black |
| RAM | 4MB |
| Flash | 8MB |
| Buzzer | Built-in |
| Screen | Dots: 96×39 |
| Character and Barcode | Alphanumeric, Simplified Chinese, Traditional Chinese, English, others languages |
| Cutting method | Breaking bar |
| Power supply | Input: AC 100~240V, 50/60Hz |
| Output: DC 5V, 1A | |
| Battery type | Lithium battery rechargeable |
| Voltage | 7.4V |
| Capacity | 2000mAh |
| Durability | TPH Life: 50km |
| Fall Height | 1.5m |
| Environmental Parameters | Operation: 0°C~45°C , 25%~85%RH, non-condensing |
| Storage: -20°C~70°C, 5%~95%RH, non-condensing | |
| Physical Parameters | Dimensions (L x H x W): 110×117.8×58mm |
| Weight | 400g (with battery) |
Only logged in customers who have purchased this product may write a review.












Reviews
There are no reviews yet.